Aktualności

29/10/2019

Zbiórka na rzecz FUNDACJI NAGLE SAMI

więcej >

NASZEJ FUNDACJI GROZI LIKWIDACJA! Próbując utrzymać się na powierzchni jakiś czas temu musieliśmy wprowadzić odpłatności za konsultacje psychologiczne, które przez lata funkcjonowania Fundacji Nagle Sami były darmowe, tak jak grupy wsparcia. Niestety, te zmiany nie wystarczyły. Nie chcieliśmy prosić o pomoc, to my zawsze byliśmy od jej dawania. Ale doszliśmy do ściany… i teraz od Waszego wsparcia zależy czy Fundacja przetrwa.

 

Datki można przekazywać przez Facebooka jak i przelewem na konto 07 1030 0019 0109 8533 0003 9912 lub systemem przelewy24:  http://naglesami.org.pl/pomagam.html

 

Przez 8 lat działalności:

- powstały 33 edycje grup wsparcia dla osób w żałobie, każda z nich trwała przynajmniej rok 

7 tysięcy osób skorzystało z pomocy psychologicznej: konsultacyjnej lub psychoterapeutycznej; także w ramach pracy darmowego Telefonu Wsparcia 800 108 108, telefon czynny w dni powszednie w godzinach 14:00- 20.00; 

- zespół psychologów Fundacji dokonał 350 wyjazdowych interwencji kryzysowych do rodzin z terenu całej Polski. Interwencje dotyczyły zarówno sytuacji śmierci jednego z członków rodziny, jak i ciężkich obrażeń ciała lub przewlekłej niepełnosprawności będącej skutkiem wypadku;

sześciokrotnie interwenci Fundacji wsparli psychologicznie rodziny poszkodowanych w sytuacji masowych katastrof i wypadków, jak na przykład wybuch w Kopalni w Mysłowicach, wypadek komunikacyjny w Kamieniu Pomorskim, czy wybuch gazu w Jankowie Przygodzkim;

- rozdaliśmy 25 tys. egzemplarzy bezpłatnego, praktycznego poradnika dla osób w żałobie (dostępny w hospicjach, ośrodkach kryzysowych, szpitalach)

- przeszkoliliśmy 270 osób w ramach szkoleń psychologicznych z zakresu żałoby.

 

Przeprowadziliśmy i wciąż prowadzimy szereg zbiórek i akcji na rzecz osób w żałobie. Powołaliśmy specjalne grupy i warsztaty dedykowane dzieciom po stracie najbliższych. Prowadziliśmy także interwencje w szkołach po samobójstwach uczniów. Rozwinęliśmy pomoc psychologiczną dla kobiet po stratach okołporodowych i poronieniach.

 

Przez lata działalności wspierało nas PZU, jednak z czasem zmieniła się forma jak i sposób finansowania pomocy udzielanej przez Fundację. Obecnie naszej działalności nie wspiera nikt, a prowadzone przez nas działania zarobkowe wystarczają na pokrycie około 1/3 kosztów. Nigdy nie zmieniła się misja Fundacji: aby osobom na najtrudniejszym etapie życia, w żałobie, pomóc stanąć na nogi.

 

Nigdy nie prosiliśmy Was o pomoc w takiej formie, także dlatego, że pracując w fundacji codziennie stykamy się z tragediami i cierpieniem wielu osób i wiemy, jak dużo jest potrzebujących. Jednak by dalej nieść pomoc - prosimy o wsparcie.

Chcielibyśmy dawać radę sami, jednak nie dajemy :(

 

 

08/10/2019

Nie mów mi, że mam się wziąć w garść! - akcja FUNDACJI NAGLE SAMI

więcej >

Nie mów mi, że mam się wziąć w garść!

Kiedy osoba z naszego otoczenia cierpi po stracie bliskiego, jest w żałobie, to choć zwykle mamy jak najlepsze intencje, to nie zawsze potrafimy odpowiednio pomóc. Co gorsza często mówimy rzeczy, których taka osoba słyszeć nie chce.

„W okolicach Wszystkich Świętych zwykle mocniej wybrzmiewają uczucia smutku i bólu po stracie najbliższych. W Fundacji Nagle Sami mamy duże doświadczenie we wspieraniu osób w takiej sytuacji.  Wiemy, że bliscy osób w żałobie nie zawsze potrafią pomóc i nie wiedzą co powiedzieć, jak się zachować. Często zamiast pomagać, szkodzą. Dlatego postanowiliśmy podzielić się zwierzeniami, takimi krótkimi wypowiedziami osób uczestniczących w grupach wsparcia i terapii w Fundacji. By inni lepiej rozumieli osoby w żałobie. A co za tym idzie by mogli im pomóc” – mówi Olga Puncewicz założycielka Fundacji Nagle Sami.

Te anonimowe zdania pochodzą z ust osób, które straciły bliskich, to rodzice opłakujący stratę dziecka, córki i synowie po stracie mamy lub taty, małżonkowie, którzy utracili swoje połówki:

„Nie mów mi, że mam się wziąć w garść.”

„Ja nie czekam z utęsknieniem na weekend.”

„Nie chcę pytań: co słychać, jak leci? A co ma być słychać, a jak ma lecieć... Wolałabym żeby ktoś zapytał: cześć, czy mogę coś dla Ciebie zrobić? Albo: cześć, wiem że jest Ci ciężko, czy mogę Ci jakoś pomóc?”

„Nie jest ok.”

„Może i czas leczy rany ale nie moje.”

„Nie mów: jesteś młoda, urodzisz sobie inne dziecko.”

 „Zadzwoń jeśli będziesz chciała. Wolę abyś to ty do mnie zadzwonił, najwyżej nie odbiorę ale będę wiedziała, że o mnie myślisz."

„Mówią mi, on się teraz wami tam z góry opiekuje, wolałabym jednak inną formę opieki...”

„>>To my cię tu odwieziemy, idź do domu, odpocznij, zjedz coś, śpij długo, potrzebujesz ciszy i odpoczynku<< - a nic tak mi nie bylo potrzebne po pogrzebie, jak to by ktoś był obok, po prostu był, objął, by przy nim płakać; lęk przed pustką w domu był paraliżujący, cisza uświadamiała, że Jej już nie ma na zawsze, cisza najbardziej bolała, całe ciało bolało”

 „Nie chce słyszeć, że będzie dobrze, że życie jeszcze mi się jakoś ułoży i wszystko poukłada.”

„Kino nie poprawi mi humoru.”

 „Nie znoszę zwrotu - Trzymaj sie!!!!”

„Nie znosiłam tekstu >>Wyjdź do ludzi<<. Albo >>Nie płacz, Tata by tego nie chciał<<. Skąd wszyscy wiedzą, czego chciał mój Tata?”

„Nie mów mi co mam/powinnam czuć.”

„Nie znoszę kiedy mi mówią weź się w garść, życie toczy się dalej ...moje życie to wegetacja jak mam się wziąć w garść, straciłam syna serce mi pęka z bólu i rozpaczy.”

„Nie chcę słyszeć, że to chore, że jeżdżę ciągle na cmentarz"

„Nie płacz, to nie zwróci mu życia! -
A WŁAŚNIE ŻE BĘDĘ PŁAKAĆ, BO JEST MI LŻEJ, BO ZA NIM TĘSKNIĘ BO NIE ROZUMIESZ MOJEGO BÓLU!!!!”

„To boli kiedy słyszę: nie martw się będziecie mieli kolejne dziecko."

„Nie przerywaj mi, gdy mowie o Mamie, nie zmieniaj tematu, nie udawaj, że to się nie stało. Ja CHCĘ o Niej mówić. CHCĘ 'rozpamiętywać,' CHCĘ wyrzucić z siebie ból który czułam patrząc jak odchodzi ode mnie na zawsze. Zapytaj, wysłuchaj, pozwól mi o tym mówić.”

„Daj mi czas na cierpienie i płacz, tak się żegnam. Nie mów kiedy muszę przestać”

 

Te parenaście zdań uświadamia jak trudnym procesem jest żałoba. Jak często zupełnie nieświadomie, zamiast pomagać złościmy i niepotrzebnie dodatkowo frustrujemy osoby po stracie. Jest parę działań, które Fundacja Nagle Sami rekomenduje i warto je podjąć próbując pomóc osobie w żałobie:

- jak najszybciej być przy osobie, która straciła kogoś bliskiego, towarzyszyć jej, być bardziej wyrozumiałym, słuchać, razem pomilczeć, nie bać się zadzwonić, namówić na spotkanie, na spacer,

- być czujnym na potrzeby osoby w żałobie - starać się oferować pomoc adekwatną do potrzeb (pomoc w załatwieniu konkretnych spraw, rozmowa lub wspólne bycie, pomoc w zakupach czy przygotowaniu posiłków),

- zaoferować pomoc w porządkowaniu rzeczy po zmarłej osobie

- akceptować płacz, bo on przynosi ulgę

- nie dawać złotych rad typu „staraj się o tym nie myśleć”, „weź się w garść”, „nie rozgrzebuj ran”, „bądź dzielna/y”, „już nie płacz,  osoba w żałobie często ma potrzebę mówienia o śmierci bliskiej osoby, co przynosi jej ulgę

- nie mowić „wiem co czujesz” jeśli naprawdę nie mamy podobnego doświadczenia

- pokazać możliwość szukania pomocy w specjalistycznych ośrodkach psychologicznych, grupach wsparcia

Fundacja Nagle Sami prowadzi terapię i grupy wsparcie dla osób po stracie. Więcej informacji, także praktycznych znajdą Państwo w naszym Poradniku dla osób w żałobie, który można pobrać ze strony: http://naglesami.org.pl/poradnik-nagle-sami.html

 

11/09/2019

Staż w Telefonie Wsparcia dla osób w żałobie 800 108 108

więcej >

Ruszamy z kolejnym naborem do Telefonu Wsparcia (w Warszawie)!
Poszukujemy:

  • studentów IV i V roku oraz absolwentów psychologii,
  • osób posiadających doświadczenie w zakresie świadczenia pomocy psychologicznej
  • osób, które nie boją się podejmowania trudnych tematów, takich jak śmierć, strata i żałoba

Więcej informacji można znaleźć: http://naglesami.org.pl/wolontariat.html

 

 

09/09/2019

Szukasz pomocy psychologa - zapraszamy do Fundacji Nagle Sami

więcej >

Rozwijamy się! Fundacja Nagle Sami zaprasza na terapię indywidualną wszystkie osoby, które szukają wsparcia w kryzysie. Oczywiście naszym flagowym statkiem pozostaje terapia żałoby, ale osoby, które chciałyby skorzystać z pomocy naszych wykwalifikowanych terapeutów i psychologów zapraszamy do naszej żoliborskiej przystani.   

Im dłużej trwa nasza praktyka w Fundacji Nagle Sami, tym bardziej odkrywamy, że życie bywa historią utrat. Rozwód, strata pracy, utrata zdrowia, wypalenie, samotność to problemy, które często wpisują się w naszą codzienną działalność terapeutyczną.

Jeżeli chcecie skorzystać z naszej pomocy i nie być z tym sami - zapraszamy.

Zapisy: info@naglesami.org.pl i 502 511 138

 

 

28/08/2019

Ruszył nabór na szkolenia psychologiczne w październiku i listopadzie

więcej >

Znamy już terminy szkoleń w ramach jesiennej edycji❗️

W październiku i listopadzie zapraszamy na następujące szkolenia:

- Jak pracować z osobą dorosłą w żałobie? Pomoc psychologiczna po stracie (04.10.2019)
- Dobre praktyki HR w przypadku śmierci pracownika lub bliskiej mu osoby (11.10.2019)
- Kontakt z klientem w żałobie (17.10.2019)
- Żałoba traumatyczna. Praca z klientem, który doświadczył straty osoby bliskiej w wyniku traumatycznych okoliczności. (18.10.2019)
- Praca z rodzicami, którzy doświadczyli poronienia lub straty okołoporodowej (26.10.2019)
- Jak prowadzić grupę wsparcia dla osób w żałobie? (15-16.11.2019)

Więcej informacji na: http://naglesami.org.pl/warsztaty-i-szkolenia-nowe.html 

 

 

28/08/2019

Zapraszamy na konsultacje psychologiczne we wrześniu

więcej >

Fundacja Nagle Sami, zaprasza wszystkich zainteresowanych terapią psychologiczną do zapisywania się na konsutacje.

Konsultacje odbywają się w naszej warszawskiej siedzibie na Żoliborzu. Takie konsultacyjne spotkanie trwa 50 min. i kosztuje 120 zł.

Zachęcamy do kontaktu - 502 511 138. (zapisy trwają między 9.30 a 16.30). Godziny konsultacji są do wyboru w godzinach 8-20.00

Jednocześnie przypominamy, iż w Warszawie istnieje możliwość zapisania się na konsultację psychologiczną za pośrednictwem systemu rezerwacji: http://naglesami.org.pl/rezerwacja.html

 

14/08/2019

Działanie biura i Telefonu Wsparcia w dniach 15-16.sierpnia 2019

więcej >

Informujemy, że w dniach 15 i 16. sierpnia biuro i telefon rejestracji 502 511 138 będą NIECZYNNE!

Jednocześnie przypominamy, że na konsultację psychologiczną w Warszawie można zapisać się za pośrednictwem internetowego

31/07/2019

Funkcjonowanie biura w sierpniu

więcej >

Informujemy, iż w sierpniu ulegają zmianie godziny pracy biura i telefonu rejestracji 502 511 138:

  • 01-02 sierpnia - biuro czynne w godz. 12.00-15.00
  • od 5 sierpnia - biuro czynne w godz. 13.00-17.00

Zapraszamy do kontaktu!

Jednocześnie przypominamy, iż w Warszawie istnieje możliwość zapisania się na konsultację psychologiczną za pośrednictwem systemu rezerwacji: http://naglesami.org.pl/rezerwacja.html

 

11/07/2019

Praca Fundacji w dniach 12-17 lipca

więcej >

Informujemy, że w nadchodzących dniach zmienie ulegają godziny pracy biura i telefonu rejestracji 502 511 138:

  • piątek (12.07) - nieczynne
  • poniedziałek (15.07) - czynne w godz. 13-17
  • wtorek (16.07) - czynne w godz. 13-15
  • środa (17.07) - czynne w godz. 13-17

Jednocześnie przypominamy, iż w Warszawie istnieje możliwość zapisania się na konsultację psychologiczną za pośrednictwem systemu rezerwacji: http://naglesami.org.pl/rezerwacja.html

 

10/07/2019

Perugia - Letnie warsztaty we Włoszech: rysunku i akwareli lub kulinarne

więcej >

We współpracy z Panią Katarzyną Jursz-Salvadori, z Fundacji AtreVita, chcielibyśmy Państwa serdecznie zaprosić na "Letnie warsztaty we Włoszech: rysunku i akwareli lub kulinarne" w klasztorze Casa Monteripido.

Wszystkie ważne informacje znajdziecie Państwo poniżej:

06/06/2019

System rezerwacji online

więcej >

Z radością informujemy, że od dziś na spotkanie konsultacyjne w Warszawie można umówić się online! Zapraszamy do skorzystania z tego narzędzia, które dostępne jest tu: http://naglesami.org.pl/rezerwacja.html

Uwaga: system rezerwacji obejmuje tylko konsultacje dla osób dorosłych!

 

05/06/2019

Bezpłatne konsultacje z psychoonkologiem!

więcej >

W 2019 roku Światowy Dzień Guza Mózgu przypada na 8 czerwca (sobota).

Dzień ten został zainicjowany przez Niemieckie Stowarzyszenie Guza Mózgu (Deutsche Hirntumorhilfe eV) w 2000 roku. Ponieważ nowotwory mózgu występują rzadziej w porównaniu z innymi nowotworami i są one mało zauważane przez społeczeństwo.

Dlatego postanowiliśmy w dniu 12. czerwca 2019r. poprowadzić bezpłatne konsultacje psychoonkologiczne. Dla wszystkich chorych onkologicznie oraz ich rodzin. 
Zapisy przyjmujemy od 05. czerwca do wyczerpania miejsc pod numerem 502 511 138, lub na adres: info@naglesami.org.pl
Więcej informacji o konsultacjach i pomocy psychologicznej w chorobie onkologicznej można przeczytać w artykule naszej psychoonkolog Michaeli Dłużniewskiej: http://2018.naglesami.org.pl/artykul-o-nowej-formie-pomocy-w-fundacji-nagle-sami-%E2%80%93-wsparciu-psychoonkologicznym.html

03/06/2019

By móc pomagać dalej!

więcej >

By móc dalej pomagać osobom, które po śmierci bliskich zostają NAGLE SAME potrzebujemy Waszego wsparcia!

W naszej Fundacji pomagamy już od ponad 7 lat. W tym czasie z naszego wsparcia skorzystało kilka tysięcy osób w całej Polsce – zarówno dorosłych, jak i dzieci. To często osoby, którym po śmierci ukochanej osoby rozpadł się świat. Wielu z nich dotkliwie doświadcza pustki, rozpaczy, samotności. Niektórzy, zamknięci w czterech ścianach ze swoim cierpieniem, decydują się zadzwonić na nasz bezpłatny Telefon Wsparcia 800 108 108. Dla wielu staje się on jedynym „miejscem”, w którym mogą podzielić się swoim bólem.

Obecnie nasza Fundacja przechodzi przez trudny czas. Aby nasza linia mogła dalej działać, potrzebujemy Waszej pomocy! Każda złotówka jest dla nas na wagę złota. Darowiznę można przekazać tutaj: http://naglesami.org.pl/pomagam.html

Jeśli reprezentujesz organizację, która chciałaby wesprzeć nasz Telefon, czekamy na kontakt od Ciebie: 502 511 138 lub info@naglesami.org.pl

 

30/05/2019

Pomóżcie nam wspierać dzieci w żałobie!

więcej >

By móc dalej pomagać osobom, które po śmierci bliskich zostają NAGLE SAME potrzebujemy Waszego wsparcia!❗️❗️❗️

Obecnie nasza Fundacja przechodzi przez trudny czas. Każdego dnia staramy się o pozyskanie środków, które zapewniłyby nam spokojną przyszłość i pozwoliły skupić się na naszej misji. Niestety, żałoba wciąż jest tematem, o którym wiele osób nie chce rozmawiać. Dlatego pozyskanie partnerów i sponsorów jest dla nas szczególnym wyzwaniem.

Potrzebujemy Waszego finansowego wsparcia! Każda złotówka jest dla nas na wagę złota. Wierzymy, że razem uda nam się działać dalej na rzecz osób dotkniętych osobistym kryzysem. Darowiznę można przekazać tutaj: http://naglesami.org.pl/pomagam.html

Jeśli reprezentujesz organizację, która chciałaby z nami współpracować, czekamy na kontakt od Ciebie: tel. 502 511 138 lub info@naglesami.org.pl

14/05/2019

Nabór na staż do Telefonu Wsparcia 800 108 108

więcej >

Uruchamiamy nowy nabór na psychologiczny staż w Telefonie Wsparcia dla Osób w żałobie 800 108 108

 

Więcej informacji można znaleźć tutaj: http://naglesami.org.pl/wolontariat.html

24/04/2019

Praca Fundacji w dniach 29.04-05.05

więcej >

Informujemy, że w nadchodzącym tygodniu (tj. 29.04-05.05) biuro Fundacji i telefon rejestracji będą nieczynne. Zapraszamy do kontaktu w poniedziałek 6 maja.

Telefon Wsparcia 800 108 108 będzie czynny jak zwykle - w dni powszednie w godz. 14-20.

 

15/04/2019

W jaki sposób rozmawiać o poronieniach?

więcej >

Dzisiejszym gościem Pytania na Śniadanie była nasza psycholog Ewa Bytniewska. 

http://pytanienasniadanie.tvp.pl/42208307/w-jaki-sposob-rozmawiac-o-poronieniach

10/04/2019

12 kwietnia - biuro nieczynne

więcej >

Informujemy, że dnia 12 kwietnia biuro i telefon rejestracji 502 511 138 będą nieczynne. Przepraszamy za utrudnienia.

Zapraszamy do kontaktu w poniedziałek!

29/03/2019

Kampania "Napisz testament"

więcej >

Zachęcamy do zapoznania się z ogólnopolską kampanią edukacyjną "Napisz testament".

Nieodłącznym elementem odchodzenia jest dziedzictwo (w tym przypadku materialne), które po sobie zostawiamy. Najczęściej są to mieszkanie lub dom, działka, samochód albo kolekcja obrazów, książek lub starych fotografii. Jeśli dbamy o swoich najbliższych i darzymy ich miłością, pragniemy, aby po naszej śmierci podzielili się sprawiedliwie tym, co im zostawiamy. Nie zawsze jednak chcą lub potrafią zrobić to sami - ich wizja tego, co "powinni" otrzymać, jest inna od naszej. Dlatego też, aby uchronić ich przed ewentualnymi sporami i spędzeniem niepotrzebnego czasu na sali sądowej, warto wybrać się do notariusza i napisać testament. O tym właśnie mówi ogólnopolska kampania edukacyjna "Napisz testament", prowadzona przez Fundację Otwarte Forum. Jej organizatorzy tłumaczą, że dokument ten można napisać w każdym momencie swojego życia i nie oznacza to wcale, że niedługo potem umrzemy. Wręcz przeciwnie, ci co wizytę w kancelarii notarialnej mają już za sobą, tłumaczą, że kamień spadł im z serca i teraz mogą cieszyć się pełnią życia. I Was do tego zachęcamy. A po więcej informacji zapraszamy na stronę www.napisztestament.org.pl

26/03/2019

Projekt Fundacji nominowany w konkursie S3KTOR - prosimy o głosy!

więcej >

Do 30 kwietnia każdy mieszkaniec Warszawy może oddać głos na najlepszą inicjatywę pozarządową 2018 roku w konkursie S3KTOR. Wśród nominowanych jest projekt naszej Fundacji – NAGLE ZMIANA, którego celem jest podnoszenie świadomości społecznej w obszarze wspierania osób w żałobie. Bardzo prosimy o Państwa głosy!

Szczegółowe informacje o projekcie NAGLE ZMIANA oraz formularz głosowania dostępne są tutaj: http://ngo.um.warszawa.pl/konkurs-sektor2018/

Organizator konkursu – Miasto Stołeczne Warszawa – rozlosuje wśród głosujących 3 upominki.

Drodzy Czytelnicy! Dokładamy wszelkich starań, aby nasza strona była Wam jak najbardziej pomocna. Pamiętajcie jednak, że każda życiowa sprawa, problem, zagadnienie jest wyjątkowe i indywidualne, może wymagać profesjonalnej pomocy.
Nasza strona nie jest poradnikiem, ani encyklopedią wiedzy.
Fundacja Nagle Sami, nasi współpracownicy i przyjaciele dokładają wszelkich profesjonalnych starań, ale ze względu na zawiłość większości spraw, nie mogą ponosić odpowiedzialności, za działania podejmowane przez Was na podstawie zawartych tu informacji.

© 2012 Fundacja Nagle Sami. Wszelkie prawa zastrzeżone.